Photos from Race #5:

 

For OVERALL series results: Click Here 


Results from Race #5:

Men's Open      
Place Plate # Name Time Points
1 118 Nicolas Clarke 5.06.21 50
2 112 Adam Ransavage 5.08.57 40
3 124 Brian Demarest 5.10.34 30
4 109 Steve Meza 5.11.41 25
5 113 Jesse Ransavage 5.12.16 22
6 125 Jake Bassett 5.21.16 20
7 115 Mike Brawley 5.27.32 18
8 111 Phil Lewis 5.38.12 17
         
         
Men's U17      
Place Plate # Name Time Points
1 219 Declan Ervin 5.14.63 50
2 221 Jaden Lim 5.15.25 40
3 216 Jeremy Masiwchuk 5.43.78 30
4 218 Spencer Ervin 5.49.03 25
5 215 Zac Holton 5.50.41 22
6 220 Charlie Michaud 6.01.82 20
7 217 Parker Steinle 6.19.84 18
8 207 Luke Smith 6.21.43 17
9 201 Kellan Gary 7.06.69 16
         
         
Men's 18-29      
Place Plate # Name Time Points
1 310 Mathew Ridenour 5.03.68 50
2 330 Corben Gilchrist 5.19.18 40
3 334 Blayze Shafter 5.23.88 30
4 304 Tyler Couraright 5.26.04 25
5 312 Cole Jensen 5.46.19 22
6 327 Michael Ostbye 6.20.09 20
7 335 Tom Potter 6.24.31 18
8 332 Derek Crafton 8.08.19 17
9 331 Scott Vandivort dnf 0
         
         
Men's 30-39      
Place Plate # Name Time Points
1 408 Julian B. Tracy 5.18.25 50
2 409 Cory Mingo 5.20.87 40
3 410 Ryan Hales 5.22.16 30
4 403 Edmond Richards 5.36.94 25
5 425  Lee Byrd 5.39.93 22
6 426 Mike Louderback 5.41.59 20
7 416 Adam Cunningham 5.42.65 18
8 423 Jerome Wander 5.55.94 17
9 424 Jordan Rhoda 6.05.63 16
         
         
Men's 40+      
Place Plate # Name Time Points
1 511 Kris Melton 5.14.72 50
2 504 Jason Balajadia 5.24.69 40
3 514 Josh Holton 5.29.31 30
4 519 Scott Grey  5.29.35  25
5 518 Jake Jensen 5.41.16  22
6 525 Derek Gentry  5.54.12 20
7 506 Steve Strode 5.55.22 18
8 523 Travis Blue 6.05.47 17
9 527 James Lim 6.07.13 16
10 507 Mike Thomas 6.08.65 15
11 505 Paul Butorajac 6.20.28 14
12 526 Dustin Kissel 6.25.97 13
13 528 Troy Hughes 6.45.32 12
         
         
Women's 18+      
Place Plate # Name Time Points
1 711 Annie Craig  5.57.78 50
2 704 Michelle Macartney 6.00.87 40
3 703 Ama Hartman 6.12.03 30
4 705 Lauren Yaeger 6.21.44 25
5 707 Wendi Mingo 6.28.56 22
6 724 Colette Butorajac 8.10.46 20

 

OVERALL Winners:

Men's Open    
Place Plate # Name TOTAL
1 109 Steve Meza 155
2 108 Dylan Brown 140
3 113 Jesse Ransavage 122
       
       
                    Men U17      
Place Plate # Name TOTAL
1 204 Declan Ervin 150
T-2 208 Zac Holton 117
T-2 201 Kellan Gary 92
3 211 Jeremy Masiwchuk 92
       
       
Men 18-29    
Place Plate # Name TOTAL
1 310 Mathew Ridenour 200
2 302 Corben Gilchrich 150
3 333 Evan Look 116
       
       
Men 30-39    
Place Plate # Name TOTAL
1 410 Ryan Hayles 160
2 408 Julian B. Tracy 144
3 409 Cory Mingo 121
       
       
                   Men 40+      
Place Plate # Name TOTAL
1 511 Kris Melton 200
2 504 Jason Balajadir 150
3 514 Josh Holton 105
       
       
Women U17    
Place Plate # Name TOTAL
1 601 Stella Johnson 150
2 602 Makenna Gary 50
       
       
Women 18+    
Place Plate # Name TOTAL
T-1 704 Michelle Macartney 160
T-1 703 Ama Hartman 160
2 708 Annie Craig 130
3 705 Lauren Yaeger 97


Return To The Blog Roll