Photos from race day:

TNT Race #3 - Piranha Bird - (7-28-16)
TNT Race #3 - Piranha Bird - (7-28-16)
TNT Race #3 - Piranha Bird - (7-28-16)
TNT Race #3 - Piranha Bird - (7-28-16)

 

For Overall Series Standings: Click Here.


Results for Race #3 on Piranha Bird:

 

Men's Open        
Place Plate # Name Time Points
1 121 Dylan Brown 3.08.91 50
2 109 Steve Meza 3.14.00 40
3 113 Jesse Ransavage 3.14.91 30
4 112 Adam Ransavage 3.16.44 25
5 118 Nicolas Clarke 3.22.50 22
6 115 Mike Brawley 3.23.97 20
7 122 Brian Demarest 3.24.06 18
8 111 Phil Lewis 3.28.88 17
         
         
Men's 18-29        
Place Plate # Name Time  
1 320 Cole Townsend 3.16.22 50
2 333 Evan Look 3.22.28 40
3 314 Corbin Gilcrist 3.24.47 30
4 323 Bryan Sweigard 3.27.00 25
5 322 Jackson Blackburn 3.32.28 22
6 321 David Schoenmakers 3.39.00 20
7 324 Cole Jensen 3.42.52 18
8 325 Kyle Bauman 3.44.63 17
9 319 Jesse Harbour 3.56.00 16
10 305 Will Demerest 3.56.28 15
         
         
Men's 30-39        
Place Plate # Name Time  
1 408 Julian B. Tracy 3.22.34 50
2 418 Nicholas Dumas 3.24.91 40
3 407 Greg Dehay 3.25.18 30
4 410 Ryan Hales 3.27.06 25
5 419 Michael Hopfner 3.29.53 22
6 403 Edmond Richards 3.32.81 20
7 420 Eric Bartanen 3.33.16 18
8 404 Nic Allen 3.36.00 17
9 409 Cory Mingo 3.36.63 16
10 416 Adam Cunningham 3.39.56 15
11 417 Keith Bolling 3.47.84 14
12 425  Lee Byrd 3.48.00 13
13 412 Chris McAboy 4.05.97 12
         
         
Men's 40+        
Place Plate # Name Time  
1 511 Kris Melton 3.18.06 50
2 504 Jason Balajadia 3.30.13 40
3 520 Ralph Havens 3.30.22 30
4 514 Josh Holton 3.30.66 25
5 518 Jake Jensen 3.31.97 22
6 519 Scott Grey  3.37.93 20
7 507 Mike Thomas 3.42.75 18
8 506 Steve Strode 3.45.06 17
9 523 Travis Blue 3.45.66 16
10 521  Rodriguez 3.53.22 15
11 517 Mike Lawrence 3.54.28 14
12 515 Barry Collins 3.55.03 13
13 512 Brett Johnson 3.57.37 12
14 522 Rob Bayuk 4.00.47 11
15 505 Paul Butorajac 4.03.03 10
16 508 Steve Demerest DNS 0
         
         
Women's U17        
Place Plate # Name Time  
1 601 Stella Johnson 4.25.47 50
         
         
Men's U17        
Place Plate # Name Time  
1 214 Louie Blair 3.33.18 50
2 210 Jackson Slotemeller 3.35.94 40
3 209 William Jacobsen 3.41.13 30
4 215 Zac Holton 3.42.07 25
5 211 Jeremy Masiwchuk 3.42.44 22
6 213 Graham Cowles 3.42.56 20
7 212 Parker Steinle 3.57.75 18
8 206 Cody Parsons 4.05.60 17
9 201 Kellan Gary 5.41.68 16
10 207 Luke Smith DNF 0
         
         
Women's 18+        
Place Plate # Name Time  
1 703 Ama Hartman 3.47.84 50
2 708 Annie Craig  3.48.59 40
3 704 Michelle Macartney 3.51.46 30
4 705 Lauren Yaeger 4.04.41 25
5 707 Wendi Mingo 4.12.06 22
6 710 Kim Knipschield 4.19.28 20
7 709 Nancy Bywater 4.47.94 18
8 724 Colette Butorajac 5.21.66 17

 

Return To The Blog Roll